The Meeting of the Society for Biology of Reproduction (TBR) is also accompanied by an outreach online event dedicated to secondary and high school students, as well as adults. We have the pleasure to invite you to 2 lectures (in Polish) on reproductive biology presented by renowned scientists. The lectures will take place on September 12th, 2024. The link will be provided in due time.

W czasie X Zjazdu Towarzystwa Biologii Rozrodu (TBR) odbędzie się także spotkanie popularnonaukowe online skierowane do uczniów końcowych klas szkół podstawowych, szkół średnich, oraz dorosłych. W czasie spotkania będą mogli Państwo wysłuchać 2 wykładów (w języku polskim) dotyczących różnych aspektów biologii rozrodu wygłoszonych przez uznanych naukowców i popularyzatorów wiedzy. Spotkanie odbędzie się 12 września 2024 roku o godzinie 18:00. Link do spotkania podamy w późniejszym czasie.

Program spotkania:
 
18:00 – 18:30 - „Komórki macierzyste pomiędzy nauką a medycyną” Zofia Madeja (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

18:30 – 19:00 - „Czy dieta ketogeniczna może wpływać na płodność?" Piotr Kaczyński (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN)
 


Wykładowcy:

 
  Zofia Madeja – z wykształcenia biotechnolog, obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest specjalistką z zakresu embriologii, genetyki, biologii molekularnej oraz biotechnik stosowanych w rozrodzie zwierząt. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas pracy w wiodących ośrodkach naukowych na świecie, w tym w MTT Agrifood-Research Finland  oraz na University of Cambridge. W czasie stażu podoktorskiego zgłębiała tajniki embriologii doświadczalnej, komórek macierzystych i interakcji pomiędzy zarodkiem a organizmem matki podczas implantacji. Jest laureatką wielu programów stypendialnych i grantowych. Obecnie realizuje nowy projekt, którego celem jest poznanie, w jaki sposób mitochondria regulują jakość zarodków.  
       
  Piotr Kaczyński – pracuje jako adiunkt w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Warsztat naukowy rozwijał podczas pobytów zagranicznych mi.in. w Laboratorium Genomiki Funkcjonalnej w Monachium oraz podczas stażu podoktorskiego na Politechnice Federalnej w Zurychu. Laureat kilku programów stypendialnych. W swojej pracy badawczej zajmuje się molekularnymi interakcjami pomiędzy zarodkami a organizmem matki podczas wczesnej ciąży. Celem jego najnowszego projektu jest zbadanie czy dieta ketogeniczna wpływa na jakość komórek jajowych oraz czy może ona wpływać na zdrowie potomstwa.